Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal Medyadan Para Kazanmak Mümkün Mü?

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde internet ve sosyal medya çok fazla kullanılıyor. İnternete erişen kişilerin sayısı arttıkça sosyal medya kullanıcı sayısı da artıyor. Son olarak dünya nüfusunun yüzde 52’si internete erişebiliyor ve bunların büyük kısmı interneti sosyal medya için kullanıyorlar.

Son raporlara göre Türkiye’de 59 milyondan fazla kişi internete erişim sağlıyor. Bu rakam, Türkiye nüfusunun yüzde 72’sini oluşturuyor. Yine ülkemiz nüfusunda 52 milyon kişi aktif sosyal medya kullanıyor ve bu, Türkiye nüfusunun yüzde 63’üüne denk geliyor. Bütün bu rakamlara bakıldığında sosyal medyanın azımsanamayacak bir kitlesi vardır. Bu yüzden de ürün ve hizmet satışı yapmak isteyenler için sosyal medya çok güçlü bir Pazar haline gelmiş bulunuyor. Eğer siz de marka olarak bu devasa pazardan payınızı almak isterseniz sosyal medyayı daha aktif ve daha doğru kullanmanız gerekiyor.

Öncelikle sosyal medyadan para kazanmak mümkün müsorusuna net olarak verilecek cevap, evettir. Sosyal medya kullanarak rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Bunun nasıl ve ne kadar olacağı kişiye göre değişir. Fakat istisnasız bu işe gerçekten emek veren ve ciddi manada düşünen herkes sosyal medyadan kara kazanabilir. Siz de bir taraftan sosyal medya hesaplarınızda vakit geçirebilir, diğer taraftan ciddi paralar kazanabilirsiniz. Hatta sadece sosyal medya üzerinden kazandığınız para ile hayatınızı devam ettirebilir, milyoner olabilirsiniz. Her ne kadar milyoner olmak uçuk bir fikir gibi gelse de ülkemizde ve dünyanın başka ülkelerinde bunun pek çok örneği bulunuyor.

Para Kazanabileceğiniz Sosyal Medya Platformları

Sosyal medya üzerinden para kazanmanın mümkün olduğunu öğrendiğinize göre hangi sosyal medya platformlarından para kazanılabilir diyebilirsiniz. Hangisini istiyorsanız onu tercih edebilir, her birisinden hedeflerinize yönelik para kazanabilirsiniz. Fakat her işin olduğu gibi bunun da püf noktaları var.

Öncelikle her sosyal medya platformunun kendine göre bir kullanıcı kitlesi, hedef kitlesi, paylaşım özellikleri, kullanım standartları var. Bu yüzden ilk olarak doğru sosyal medya platformunu seçmeniz, ardından da doğru paylaşımlar ve içeriklerle para kazanmaya çalışmanız gerekiyor.

Sosyal medya platformlarından para kazanmayı düşünürken unutmamanız gereken, para kazandığınız sosyal medya platformu değildir. Oradaki aktiflik durumunuza bağlı olarak para kazanırsınız. Dolayısıyla sosyal medyada para kazanmak için aktif olmalısınız. İnsanların sizi takip etmesi gerekir. Takip, sosyal medya platformlarında etkileşimin temelini oluşturur ve ne kadar fazla kişi ile etkileşime geçerseniz o kadar fazla kazanma şansınız olur. Bu noktada tercih edebileceğiniz ve sosyal medyada para kazanmak için en çok tercih edilen platformlar şunlar:

 • Facebook,
 • Twitter,
 • Youtube,
 • Instagram,

Facebook’ta Para Kazanma

Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal medyadendiği zaman hala çoğu kişinin aklına Facebook geliyor. Çünkü bu alanda ilklerden birisi. Facebook’tan para kazanma için pek çok yol var. Burada yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının olduğunu ve bunların aktif olarak platformu kullanmaya devam ettiklerini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Eğer bir bloğunu ya da internet siteniz varsa bunların tanıtımlarını Facebook üzerinden yapabilirsiniz. Affliate pazarlama yapıyorsanız bunun tanıtımını Facebook üzerinden yapabilirsiniz. Affiliate pazarlama hedef sayfanızla alakalı blogyazıları ya da açıklamalar yazabiliyorsanız okuyucuyu sitenizi ziyaret etmeye yönlendirebilirsiniz. Bu durumda Facebook tanıtım aracı gibi olacaktır. İnsanlar paylaşımınızı görerek sitenize gidecek ve bu sayede sitenizin, bloğunuzun ziyaretçi trafiği artacaktır. Site ve bloğunuzun popülaritesi arttıkça da gerek reklam gerekse diğer yollarla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Facebook’ta para kazanmanıza yardımcı olacak, Facebook ile iş birliği yapan siteler bulunuyor. Zazzle vasıtasıyla My MerchStore uygulaması bunlardan yalnızca bir tanesi. Zazzle ile ücretsiz olarak herhangi bir ürün tasarlayabiliyor, dizaynını gerçekleştirebiliyorsunuz. Ardından bunu Facebook sayfanızda paylaşıp satabiliyorsunuz. Tasarım geçmişiniz varsa ya da başka sanatçılar tarafından yapılan ürünleri satmak istiyorsanız rahatlıkla buradan faydalanabilirsiniz. Yine CafePress denenebilir. Buradaki online mağaza ile de bir şeyler satabilirsiniz.

Yine Ether, Facebook’ta para kazanmak için kullanabileceğiniz bir diğer yol. Bu site aracılığıyla Facebook’unuza bir uygulama ekliyor ve telefonunuzdan insanlara tavsiyelerde bulunuyorsunuz. Eğer tavsiye yapma konusunda iyi iseniz buradan rahatlıkla gelir elde edebilirsiniz.

Facebook’ta üyesi fazla olan sayfalara dahil olarak ve o sayfalarda paylaşım yapabilirsiniz. Mesela bisiklet hayranlarının oluşturduğu bir grup var. Burada insanlar bisiklet, bisiklet parçaları, aksesuarları alıp satıyor, birbirlerine tavsiyelerde bulunuyorlar. Hem alım hem satım konusunda güçlü bir trafik dönüyor.

Benzer şekilde plak, pikap, antika üzerine gruplar var. Buralarda üyeler sadece birbirlerine tavsiye vermekle kalmıyor, aynı zamanda mezatlar düzenliyor, ürünlerini listeler halinde satışa koyuyor ve alışveriş yapıyorlar. Dilerseniz Facebook üzerinden bu tür etkinlikler yaparak da para kazanabilirsiniz.

Twitter’da Para Kazanma

Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Sosyal medyada para kazanmakiçin tercih edebileceğiniz bir diğer platform, Twitter’dır. Benzer şekilde herhangi bir blog ya da web siteniz varsa onları tanıtmak için Twitter hesabınızı kullanabilirsiniz. Onların tanıtımlarını Twitter üzerinden yapabilirsiniz. Bloğunuza yeni bir yazı eklediğinizde, Twitter sayfanızda hoş ve akılda kalıcı bir açıklama, hatta görsel ile Twitter sayfanızda paylaşabilir, okuyucuların bloğunuza girmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için TinyURL linki ekleyebilirsiniz.

Bahsettiğimizaffiliate pazarlama ile uğraşan kişiler için de güzel bir yöntemdir. Affiliate sitelerine üye olup hoşunuza giden ürünleri tespit edin. Bu ürünlerle alakalı blogyazıları yazın. En az birkaç tane hedef sayfa oluşturup sonra da Twitter üzerinden bunların tanıtımlarını yaparak para kazanın.

Twitter’da para kazanmak için mümkün olduğunca fazla takipçinizin olması gerekir. Sadece aileniz ve arkadaş çevreniz bunun için yeterli değildir. Twitteraraçlarını incelemeniz, ürünlerinizle ilgilenecek kişileri bulmanız, bütün bunlar için araştırma yaparak kişilerin sizi takip etmesini sağlamanız gerekmektedir.

Eğer Twitter’da takipçi sayınızı bir hayli arttırabilirseniz sponsorlutweetlerden yararlanabilirsiniz. Sponsorlu tweetler sayesinde reklamcılar, reklam yapmanız karşılığında size ödeme sunarlar. Ulaşmak istedikleri pazara ya da kitleye sizin ulaşabildiğinizi düşündükleri taktirde bu alanda oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Sponsorlu twitler için Magpie, Ad.ly, TwitPubya daTwittadgibi platformlardan yararlanabilirsiniz. Üye olabilirsiniz. Buralar sponsortwitlere ihtiyacı olan firmalarla bu twitleri kendi sayfalarında paylaşacak Twitter kullanıcılarını bir araya getirirler. Bir hesap açarak reklamı belli aralıklarlatwitleyin. Ödemelerinizi genel olarak PayPal aracılığıyla alabilirsiniz.

Twitter üzerinden kendi ürünlerinizi de satabilirsiniz. İnsanların pek çoğu müzayedelerdeki ürünlerinin tanıtımını yapmak için de Twitter’ı kullanmaktadır. Kısaltılmış linki rahatlıkla Twitter hesabınızdan paylaşabilir, ufak, kişisel dokunuşlarla daha çok teklif alabilir, ürünlerinizi daha hızlı ve dha yüksek fiyatlara satabilirsiniz.

Sadece ürün satışı için değil, hizmet satışı için de Twitter’ı kullanabilirsiniz. Profesyonellerin pek çoğu Twitter’ı sektördeki diğer kişilerle iletişim kurmak için kullanmaktadırlar. Bu yeni tür ağ sistemi, ilişkilerinizi geliştirmenize, ortaklıklar kurmanıza imkân verir. İşleriniz aracılığıyla kendinizi satmanıza yardımcı olur.

Eğer Twitter’da 2 bin ya da daha fazla takipçiniz bulunuyorsa günde birkaç tweet atarak para kazanabilirsiniz. Fakat bunu devamlı yapmanız gerekir. Çünkü Twitter’da insanlar takip ettikleri kişiler bir süre paylaşım yapmadığında takipten çıkma yoluna gidebilmektedir.

Youtube’da Para Kazanma

Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Youtube’da para kazanmak tüm dünyada en çok tercih edilen kanallardan birisi. Bugün Youtuber adı verilen, başlı başına bir meslek oluşmuştur. Youtube’da işin mantığı şöyle işliyor: Belli şartları sağladığınızda videolarınıza Google reklamları ekleyebilirsiniz. Bu reklamlar tıklandıkça elde edilen gelirin belli bir yüzdesini Google size verir. Ödemeleri banka hesabınıza yapar. Ortalama her bin izlenmeye 1 ila 5 TL arasında para kazandırır.

Elbette videolarınızı yükledikten hemen sonra para kazanmaya başlayacağınızı düşünmek hayaldir. Kazanacağınız para, kanalınıza ne kadar özen gösterdiğinizle ve bunun için ne kadar zaman harcadığınızla dorudan alakalıdır.

Youtube’da para kazanma tekniklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • YouTube İş Ortağı Programı’na üye olabilirsiniz,
 • Kendi ürününüzü satabilirsiniz,
 • Sponsorlu içerikler yapabilirsiniz,
 • Canlı yayınlardan para kazanabilirsiniz,
 • “Katıl” özelliğini kullanabilirsiniz,
 • İçeriklerinizi lisanslayabilirsiniz,
 • Kendi bağış hesabınızı oluşturabilirsiniz,
 • Kendi formatlarınızı oluşturabilirsiniz.

Eğergerekli şartları sağlıyorsanız Youtube İş Ortağı Programı’na üye olabilirsiniz. Daha önceleri bu programa üye olmadan da Youtube üzerinden para kazanılabiliyordu. Fakat artık programa üye olmanız gerekiyor. Bunun için gerekli şartlar şunlar:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • En az 1.000 aboneye sahip olma,
 • Son bir yılda 4.000 saat ve üzeri izlenmiş olma,
 • Hesabınıza ait bir adet AdSense hesabı bulundurma.

Bütün bu şartları sağlıyorsanız başvurunuzu yapabilirsiniz. Kanalınızla alakalı gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Başvurular 1 ay gibi bir sürede incelenip cevap veriliyor. Başvurunuz kabul edilirse artık reklam geliri, Youtube Premium ve sohbet geliri elde edebiliyorsunuz. 10.000 abone üzerinde iseniz ürün satabiliyor, 30.000 abone üzerinde iseniz kanal üyeliklerinizden gelir elde edebiliyorsunuz. Çoğu Youtuber son dönemde kanal üyeliği üzerine odaklanmış bulunuyor.

Instagram’da Para Kazanma

Sosyal Medyadan Para Kazanmak
Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Instagramson dönemde sosyal medyadan para kazanmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi olmuştur. Artık pazarlama, reklam ve satış sitesi olarak çalışıyor. Buradan ürün satışı yaparak para kazanabildiğiniz gibi reklam ve iş birlikleriile de para kazanabilirsiniz.

Ürün satarak Instagram’da para kazanmak için öncelikle ne tür ürünler satacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra yeni ürününüzle alakalı tanıtıcı resimler ve videolar kullanabilir, ön lansmanyapabilirsiniz. 15 saniyelik reklamlar hazırlayabilirsiniz. Kolajlar hazırlayabilir, müşterilerinizin sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Sadece ürün satışı değil, hizmet sunarak da para kazanabilirsiniz. Yaptığınız işlerle alakalı tanıtımları sayfanıza taşıyabilir, yeni müşterilere ulaşmak için kullanabilirsiniz. Eğer internet tabanlı seminerler veriyorsanız bunların tanıtımlarını Instagram hesabınızda yapabilir, buradan yeni müşteriler gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha önceki olumlu geri dönüşleri referans olarak paylaşabilirsiniz. Sonuç olarak Instagram’da para kazanmak için oldukça geniş bir alternatif bulunuyor. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış. Ürün ve hizmet satanlar öncelikle para havalesi almakta, dahasonra ürün ve hizmet gönderimi yapmaktadırlar. Her ne kadar ilk etapta alıcılar için güven sorunu olabilse de bir süre sonra müşteri memnuniyeti sağlandığı taktirde bunlar ortadan kalkmaktadır

Linkedın Para Kazanma

LinkedIn’de para kazanmak markalaşmaya daha yardımcı oluyor. Sayfanızda önceki müşterilerinizin ya da meslektaşlarınızın sizinle, işinizle ilgili tavsiyelerini paylaşabiliyorsunuz. Topluluk içinde kendi markanızı kurabiliyorsunuz. Bu platform, daha çok işletmelerin diğer işletmeler ile temas kurduğu bir sosyal medya platformu olduğu için siz de aynı düşünceleri paylaştığınız insanların pazarlama fikirlerinden istifade edebiliyorsunuz.

LinkedIn’in avantajlarından bir diğeri ise profesyonellerin bir araya gelmesi. Düşüncelerini, fikirlerini paylaştığı gruplar oluşturabilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir sorunuz varsa ya da birisinin deneyiminden faydalanmak istiyorsanız bu konulara aşina kişilerden oluşan gruplar meydana getirebiliyorsunuz. Size rehberlik edebilirler ve bu sayede sizler de daha karlı kararlar verebilirsiniz. Bir nevi fikir alışverişi ve yatırım tavsiyeleri gibi düşünebilirsiniz.

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
0 based on 3 votes
Brand Name
Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl
Product Name
Sosyal Medya Kitapları
Price
TRY 28
Product Availability
Available in Stock

Benzer Bloglar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir