Sosyal Medya Stratejileri

Markaların Sosyal Medya Stratejileri

Ünlü Markaların Sosyal Medya Stratejileri Nelerdir?

Sosyal Medya Stratejileri
Sosyal Medya Stratejileri

Sosyal medya, geleneksel medyaya oranla çok büyük bir başarı gösteriyor ve her geçen gün kullanıcı sayısı ve buna bağlı olarak kullanım oranları daha fazla atıyor. Üstelik sosyal medya kullanımı çok hızlı şekilde değişiyor. Bu yüzden geleneksel medyada yıllar alan değişim süreçleri sosyal medyada aylar, haftalar içinde dahi gerçekleşebiliyor. Bu yüzden de sosyal medya stratejisi sürekli yenilenmek, güncel kalmak zorunda.

Çok sayıda sosyal medya platformu bulunuyor ve bunların her birisinin kullanıcı profilleri, kullanım detayları, hedef kitleleri, paylaşım özellikleri vs. farklı. Her birisi alanında uzman mühendisler tarafından yönetiliyor ve algoritmaları üzerinde sürekli çalışılıyor. Hem kendileri ile hem de rakipleri ile güçlü bir rekabet içinde olduklarından dolayı sürekli algoritmalarını geliştirerek kullanıcılarının da bu yönde adım atmalarını gerekli kılıyorlar. Bu da pazarlama profesyonellerinin anlık adapte olmaları gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Artık kurumsal ve bireysel olarak her birimiz sosyal medya platformlarının kullanıcıları olduğumuz için sosyal medyada var olmanın sadece düzenli paylaşımlar yapmak ya da reklam vermekten ibaret olmadığının farkındayız. Bu yüzden efektif bir sosyal medya stratejisi oluşturmamız lazım. Fakat önce Türkiye’deki sosyal medya kullanım istatistikleri hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu noktada araştırmalar şunları gösteriyor:

 • Türkiye nüfusu 80 milyonun üzerinde ve 60 milyondan fazla kişi internet kullanıyor. Bu yönüyle oranlar dünya ülkelerine göre oldukça yüksek. Bu da Türkiye’de insanların internete oldukça meraklı olduklarını gösteriyor.
 • Türkiye’de 52 milyonun üzerinde kişi, aktif olarak sosyal medya kullanıyor.
 • Sadece mobil cihazlardan sosyal medyaya erişim 44 milyondan fazla. Yani sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu mobil cihazlardan erişim sağlıyorlar. Bu yüzden de her zaman ellerinin altında tutuyor, çok yoğun olarak zaman geçiriyorlar.
 • Sosyal medya kullanıcı sayısı her yıl düzenli olarak artıyor. Dolayısıyla yakın zamanda ülke nüfusunun tamamına yakını sosyal medya kullanıcısı haline gelebilir.
 • Türkiye’de insanların günlük internette zaman geçirme süresi 7 saat.
 • İnternette geçirilen bu zamanın 3 saati sosyal medya platformlarında geçiyor.
 • En aktif kullanılan sosyal medya platformu olarak Youtube dikkat çekiyor. Youtube’u Instagram, Facebook, Snapchat ve LinkedIn takip ediyor.
 • Facebook’un 44 milyonun üzerinde, Instagram’ın 39 milyonun üzerinde kullanıcısı yer alıyor.

Markalar İçin Strateji Neden Önemli?

Sosyal medya kullanımlarına dair rakamlar son derece açık. Her bir sosyal medya platformunun kullanıcı sayıları da oldukça yüksek. Bugün hiçbir yerde 40 milyon kişiyi toplamak, onlara hitap etmek mümkün değil. Fakat sosyal medyada bu rahatlıkla gerçekleştirilebilir. İşte tam da bu noktada markalar için sosyal medya stratejisi neden bu kadar önemli sorusunun cevabı verilmiş oluyor.

Bir markanın başarısı, başarı kriterleri bellidir. Bugün dünyanın en başarılı markaları hangileridir dediğimizde ilk 10 içinde herkesin hemfikir olduğu bazı markalar çıkacaktır. Onların tanınırlığı, bilinirliği, göze, kulağa hitap edebilmeleri bu kadar popüler olmalarına neden olmuştur. Dolayısıyla hangi sektörde olursanız olun markanızın daha fazla kişiye ulaşması gerekir. Bir marka büyük bir kitleye ulaşmış olsa dahi eğer yıllar içinde kitlesini genişletmeye devam etmezse olumsuz etkilenir. Her zaman az a olsa mesafe kat etmesi, satış rakamlarını arttırması, abone sayısını yükseltmesi, ürün satışını arttırması gerekir. Bütün bunlar için markaların sosyal medya stratejisi geliştirmeleri, milyonlarca kişiye hitap eden, ulaşma imkânı olan sosyal medyada doğru işlet yapıyor olmaları gerekir.

Her markanın, şirketlerin kendi politikaları, stratejileri olsa da başarılı markaların belli noktalarda benzer hareket ettiklerini görüyoruz. Başarının de bu noktalardan kaynaklandığını söylemek istiyoruz. Bütün bunlar sizin için de yol gösterici olacağı için detaylı olarak anlatmayı tercih ediyoruz.

Markalar İçin Etkili Sosyal Medya Stratejileri

Etkili bir sosyal medya stratejisi geliştirmek için neler yapabileceğinizi sıralayacağız. Siz de kendinizce bir strateji geliştirmek durumundasınız. Bu noktada her planınızda, atacağınız her adımda kendinize sormanız gereken soru “İnsanlar benim markanı neden seçmeli?” olmalı. Bu sayede yapmanız gerekenleri daha sağlıklı tespit edebilirsiniz. Kurumsal markaların sosyal medya stratejisi konusunda dikkat ettikleri ve faydasını gördükleri başlıca unsurlar şunlardır:

 1. Hedeflerini seçerler.

Hedef, başarıya ulaşmanın temelini oluşturur. Başarılı markalar bunun oldukça farkındadırlar. Bu yüzden sizin de eforunuzu harcayarak neye ulaşmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Markanızın bilinirliğini mi arttırmak istiyorsanız yoksa çok daha fazla satış yapmak amacınsa mısınız? Ya da sadece takipçilerinizle bağlantınızı güçlü yapma hedefinde misiniz?

Hedef koymak, bir sosyal medya uzmanının sosyal medya stratejisi konusunda en temel meseledir. Eğer neye ulaşacağınızı bilmezseniz performansınızı ölçemezsiniz. Hedeflerinizi belirlerken de şunlara uymalısınız:

 • Spesifik, yani hedefleriniz açık ve tanımlanmış olmalı.
 • Ölçülebilir, yani hedeflerinizin ilerleyişi ölçebiliyor olmalı.
 • Ulaşılabilirlik, yani ulaşabileceğiniz hedefleriniz seçilmeli.
 • Gerçekçi, yani hedefleriniz zamana, kaynaklara ve pazarlama bütçenize göre belirlenmeli,
 • Zamana duyarlı, yani raporlama ve takip için hedeflerinizi belirli bir zaman diliminde gerçekleştirilebilecek şekilde koyulmalı.

Bütün bunlar göz önünde bulundurularak yapılan hedef belirlemede markaların amaçları; marka bilinirliği arttırmak, sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak, ürün ve servis tanıtmak, yeni çıkan ürünler hakkında konuşulma sağlamak, geri dönüş oranını arttırıp yatırım getirisini yükseltmek, web sitesi trafiğini çoğaltmak olmaktadır. Bütün bu hedef belirlemelerde göz önünde bulundurmanız gereken sizin markanızın organizasyonunun ihtiyaçları olacaktır.

 1. Hedef kitlelerini seçerler.

Markalar zaman ve kaynaklarını en doğru şekilde kullanmak istiyorlar. Bu yüzden de doğru sosyal medya platformuna yatırım yaptıklarından emin olmak istiyorlar. Çünkü pek çok sosyal medya platformu var ve her birinin özellikleri farklı. Bu yüzden doğru sosyal medya platformlarını saçmak başarılı bir sosyal medya stratejisiiçin olmazsa olmazdır.

Potansiyel müfterilerinizin hangi sosyal medya platformunda olduklarını bulmalı, burada ne kadar zaman geçirdiklerini, hangi zaman aralığında aktif olduklarını, birbirleriyle nasıl etkileştiklerini saptamanız gerekmektedir. Hedef kitlenizi tanıdıkça onlara ulaşabilmek adına daha iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisi yapacaksınızdır. Sosyal medyadaki hedef kitlenizi tanımak adına ideal müşterilerinizin pazarlama karakterlerini oluşturun ve araştırmaya Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya devlerinden başlamayın. Arama fonksiyonunu kullanın ve daha iyi etkileşim seviyelerine ve aktivitelere ulaşmaya gayret edin.

 1. Rakiplerini analiz ederler.

Başarılı sosyal medya stratejisi geliştiren markalar rakiplerini çok iyi analiz ederler. Siz de rakip hesapların detaylı olarak incelemelerini yapmalı ve üzerine ne koyabileceğinize dair düşünmelisiniz. Çünkü burası bir pazarlama enstrümanıdır ve kim daha iyi pazarlarsa hedef kitle onu seçecektir.

 1. Markalarına ait ses tonu ve tasarım dili belirlerler.

Sosyal medya markalar açısından ciddi bir kurumsal dil kullanılması gereken mecra değildir. Markanızı bir insan gibi ele alarak ona bir jargon yüklemelisiniz. Kullanıcılarınızla daha samimi bir dil geliştirmeli, onlarla daha içten bir ses tonu ile iletişime geçmelisiniz. Araştırmalar kullanıcıların daha samimi dili daha dostane gördüklerini, bunu yapan markalara yöneldiklerini gösteriyor. Elbette bunu yaparken laubali bir dile kaymamaya da özen göstermelisiniz.

 1. Sosyal medya platformu seçerler.

Sosyal medya stratejisialanında temel hususlardan bir tanesi nerede çalışılacağıdır. Bugün sosyal medya platformlarının sayısı oldukça fazla. Youtube, Instagram, Facebook, LinkedIn, Snapchat ve daha pek çok platform bulunuyor. Her sosyal medya platformunun kullanıcı kitlesi, hedef kitlesi farklı oluyor. Hatta kullanılan dil, paylaşım türleri dahi farklılıklar barındırabiliyor. Bir markanın da bütün platformlarda olması hem zaman ayırma hem bütçe ayırma açısından zordur. Bunun yerine doğru platformlar seçilmeli belirlenen platformun özelliklerine göre ve hedeflere göre en iyi plan geliştirilmelidir.

 1. İçerik takvimi oluştururlar.

Ünlü markalar sosyal medya stratejisigeliştirirken mutlaka aylık içerik takvimleri kullanıyorlar. Mesela özel günler, haftalık ürün tanıtımları, haftalık faydalı bilgiler gibi markanızı rakiplerinizden ayıracak içerik takvimi meydana getirmelisiniz. Belli bir periyotta, belli paylaşım türlerinde takipçilerinizin karşısına çıkmalısınız. Araştırmalar her sosyal medya platformunun belli saatlerde daha yoğun kullanıldığını, bu yüzdende günün belli saatlerinde yapılan paylaşımların daha fazla kişiye ulaştığını göstermektedir. Bu yüzden sosyal medya platformunun en aktif olduğu saatleri belirleyip o saatlerde paylaşım yapmaya dikkat etmenizde fayda vardır.

 1. Video içerikler kullanırlar.

Sosyal medya platformlarında bazı içerikler daha ön plana çıkıyor. Bunların başında videolar geliyor. Video içerikler çok daha fazla ilgi görüyor. Pek çok başarılı marka gibi siz de hem Instagram IG YV hem de Youtube kanalınızda yayınlar yapabilirsiniz. Ürünlerinizi, hizmetlerinizi, etkinliklerinizi, bilgilendirme mesajlarınızı video yapabilir, dikkat çekerek fark edilme oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 1. Yalnızca iletişim değil, etkileşim yaratırlar.

Sosyal medyanın geleneksel medya ve araçlardan en büyük farklı karşılıklı etkileşimin olması ve bunun son derece başarılı olmasıdır. Bu yüzden hedef kitlelerine sadece bir şeyler söylemek yerine onların da fikirleriniz alın. Sorular sorun, yorumlardan beslenin, anketler düzenleyin, gelen yorumların paylaşımlarını yapın. Yani hedef kitlenizi oyuna dahil edin. Sürekli onları saha dışında tutup oyununuzu göstermek yerine destek alın.

 1. Sosyal olarak sorumlu olmayı göz ardı etmezler.

Sosyal medyada toplumla alakalı pek çok konuda farkındalık vardır. Toplumsal konulara ilişkin fazlasıyla hassasiyet vardır. Bu noktada markanızın algısını yukarılara taşıyabilir, üstelik bunu çok hızlı şekilde yapabilirsiniz. En temel nokta; kendinize bir alan seçin ve orada sosyal sorumluluk kapsamında üzerine gidin.

 1. Sosyal medya bütçesi oluştururlar.

Sosyal medya, geleneksel medyaya nazaran çok daha ekonomiktir. Fakat marka bilinirliğinizi arttırmak, yeni müşterilere ulaşıp ikna etmek ve onlar ile aranızda güçlü bir sadakat oluşturmak için bütçe ayırmalısınız. Bütçeniz aynı zamanda adımlarınızı şekillendirecek, boyutuna yön verecektir.

 1. Fenomenlerle iş birlikleri yaparlar.

Sosyal medya alanında influencer marketin faaliyetleri gün geçtikçe artıyor. Bu noktada büyük hesaplar yerine daha çok mikro ölçekte hesaplar tercih ederseniz daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Markanızla özdeşleştirdiğiniz fenomenler ile iş birliği yapın ve bunu belli periyotlarda tekrarlayın. Mesela bazı markalar sosyal medya stratejisikapsamında hesaplarını bir günlüğüne fenomenlere teslim ediyorlar. Onların yönetmelerini istiyorlar. Dilerseniz siz de bu yolu seçebilir, markanıza biraz daha heyecan katabilirsiniz.

 1. Doğrudan satış yaparlar.

İnternet üzerinden satış yapmak çok yaygın bir iş. Onlarca marka, şirket, firma mağazalarını dijital ortama taşıdıkları gibi herhangi bir fiziki mağazası olmayan, sadece e-ticaret yapan çok sayıda marka da bulunuyor. Online alışverişin de her gün daha fazla tercih edilmeye başlandığını unutmamak gerekir. Özellikle Instagram ve Facebook gibi platformlar trafiği kendi içlerinde tutarak alışveriş deneyimini buradan yapmaya başladılar. Eğer markanızla online satış yapmak isterseniz bu platformlarıseçebilirsiniz. İşlerinizikolaylaştırabilirsiniz.

 1. Etkinlikler ve yarışmalar düzenlerler.

Sosyal medya stratejisikapsamında bazı paylaşımlar, etkinlikler markalaşma, takipçi sayısı arttırma konusunda oldukça etkili. Hedef kitlenizin dahil olabileceğiyarışmalar gerçekleştirerek markanızı daha interaktif yapabilirsiniz. Yarışmalar, etkinlikler ya da sürprizler gerçekleştirebilirsiniz. Bütün bunlar markanızı sosyal medyada çok daha aktif gösterecektir.

 1. Reklam yaparlar.

Reklam, bir marka için olmazsa olmazdır. Sosyal medya pazarlama stratejileri arasında mutlaka reklam yapmaya yer ayrılmalıdır. Daha geniş kitlelere ulaşabilmek için sosyal medya kanallarının sunduğu reklam modellerini kullanabilirsiniz. Audince, hikaye, akış, erişim vs. gibi çeşitli kavramlar yer alıyor. Buna göre etkili bir strateji belirleyerek seçeceğiniz reklam modelleriylehızlıca büyümeye geçebilirsiniz.

 1. Politikadan uzak durur, takım tutmaz, taraf olmazlar.

Markalaşmak belli konularda hassasiyet geliştirmeyi gerektirse de takipçileriniz içerisinde spor, politika gibi konularda çok hassas olan kişilerolabilir. Doğal olarak bir markanın ulusal başarıları dile getirmesi, takipçileri ile paylaşması doğaldır. Hatta gereklidir. Fakat taraf belli etmek zaman zaman olumsuz yargılara neden olabilir. Sizi kriz yönetimi ile karşı karşıya bırakabilir. Bu yüzden özellikle politik konulara girmeye çalışın. Kısa vadede hoş olabilse de uzun vadede mutlaka tepkilere, karşıt görüşlere neden olabilir. Bu yüzden tarafınızı belli etmeden paylaşımlar yapmalısınız.

 1. Raporlar takip eder ve düzenli analizler yaparlar.

Dijital pazarlamanın avantajları arasında an başta ölçülebilirlik gelir. Bu doğrultuda benchmark yapılabilecek bir alandır. Başarılı markaların öneticileri sosyal medya hesaplarının yöneticilerinden mutlaka düzenli olarak rapor isterler. Bu raporları inceleyerek bir sonraki adımlarınıplanlarlar. Siz de rakiplerinizi analiz edin ve karşınız çıkan raporları hiçbir detay atlamadan inceleyin.

 1. Başarılı bir ajans ile çalışırlar.

Sosyal medya stratejisikonusunda pek çok detay bulunuyor. Gerçekten de sosyal medya mecraları 7/24 yenilik gerektiren, adaptasyona ihtiyaç olan alanlardır. Bu yüzden de sosyal medya stratejisi geliştirirken profesyonel destek almaktan çekinmeyin. İşinde uzman, gelişime açık ajanslar ile çalışmayı tercih edin. Kısa süre içinde hiçbir işten hızlı geri dönüş alamayacağınız gibi zaman ve sabır gerektiren bir süreç olduğunu bilin. Ajansınızı seçerken uzun bir yolculuğu acıkacağınızın farklında olarak seçim yapın.

Sosyal medya artık markalar için, markalaşma için bir silah konumunda. Bu yüzden sadece sosyal medya hesapları açıp, profiller oluşturup zaman zaman etkileşime girmek, paylaşımda bulunmak yeterli gelmeyecektir. Bunun için her bir adımda stratejik ve uzun vadeli planlar yapmalı, tüketicilerinize ve potansiyel tüketicilerinize seslenmeniz, sesinizi duyurarak canlı etkileşim kurmalısınız.

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
no rating based on 0 votes
Brand Name
Sosyal Medya Uzmanı Alaattin Çağıl
Product Name
Sosyal Medya Kitapları
Price
TRY 28
Product Availability
Available in Stock

Benzer Bloglar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir